Ekonomi

BRICS Zirvesi Küresel Jeopolitiği Etkileyebilir

BRÜKSEL, 12 Ağustos (Xinhua) — Contemporary Diplomacy’de yayınlanan analize göre, gelişmekte olan başlıca ekonomiler Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’yı içeren BRICS kümesinin yaklaşan zirvesinin küresel jeopolitik için değerli sonuçları olabilir.

Zirvenin ana gündeminin üye ülkeler arasında ortak para birimi kullanımına odaklandığı, uluslararası ticarette ABD dolarının hakimiyetini azaltmayı amaçlayan bu hamle, jeopolitik manzarayı yeniden şekillendirme ve ABD’nin üstünlüğüne meydan okuma potansiyeline sahip. Çevrimiçi platform Çağdaş Diplomasi Cuma günü bildirdi. belirtildi.

“Küresel ticaret ve işlemlerde on yıllardır hakimiyetini sürdüren ABD doları, ABD’ye benzersiz bir ekonomik ve jeopolitik nüfuz sağladı. ABD, hasımlarına karşı baskı ve zorlama için doları ve ekonomiyi bir yaptırım aracı olarak kullanıyor. Yaptırımlar, siyasi hedeflere ulaşmada rakipleri etkilemez” denildi. karşı kullanılan yaygın bir araç haline gelmiştir.

ABD’nin hegemonyası, hakimiyeti ve baskısına karşı artan bir tepkinin olduğuna işaret edilen BRICS’e ortak para birimi kullanma ya da dolardan uzaklaşma önerisi bu statükoyu değiştirmeyi, potansiyel olarak ABD’nin etki ve gücünü azaltmayı hedefliyor. doların hakimiyetine sıkı sıkıya bağlıdır. ‘ söylendi.

BRICS güçlü bir ittifaktır ve küresel ticaret ve yatırımda önemli bir rol oynar ve her şeyden önce Amerikan etkisi altında değildir.” Dünyanın sonuna doğru bir hareketi temsil ediyor”.

cukurca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu