Ekonomi

İngiliz ekonomisi 2024’ün sonunda %60 riskle resesyona girebilir

İngiltere’nin en eski bağımsız ekonomik araştırma enstitüsü olarak bilinen Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü’nün analizine göre Brexit, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği enflasyonu düşürmeye yönelik para politikasındaki sıkılaştırma İngilizleri olumsuz etkiledi. ekonomi.

Bu gelişmelerin etkisiyle İngiltere ekonomisinin bu yıl yüzde 0,4, 2024 yılında ise yüzde 0,3 büyümesi beklense de ekonomik görünüme ilişkin belirsizlikler yüksek seyrediyor.

Söz konusu belirsizliklere bağlı olarak ekonominin bu yılın sonunda daralması muhtemelken, 2024 sonunda yüzde 60’lık bir riskle resesyona girmesi bekleniyor.

Enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 5,2’ye, 2024 sonunda ise yüzde 3,9’a düşmesi ancak 2025 yılına kadar hedeflenen yüzde 2 seviyesinin üzerinde kalması bekleniyor. , yüksek kalmaya devam edecek, manşet enflasyonun beklenenden yüksek kalma olasılığını artırıyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini mevcut yüzde 5,25 seviyesinden yüzde 5,50’ye çıkararak faiz oranlarının zirve yapması beklenirken, düşük ekonomik büyüme ve durgun üretim nedeniyle hanehalkının kırılganlığının artabileceği öngörülüyor.

Genel seçimlerin planlandığı 2024 yılının sonuna kadar ülkedeki maaş seviyeleri Kovid-19 öncesi seviyenin altında. altındaGelir eşitsizliklerinin arttığı bir dönemde sandıkta kalması ve sandığa gitmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu