Haber

İsrail ve İngiltere bölgesel güvenlik ve ilişkileri görüştü

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, İngiliz mevkidaşı James Cleverly ile iki ülke arasındaki ilişkiler ve başta İran olmak üzere bölgesel güvenlik konularını ele aldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cohen, ülkesini ziyaret eden mevkidaşı Cleverly ile Batı Kudüs’te bir araya geldi.

Açıklamada, iki bakanın bölgesel güvenlik ve ekonomik konular başta olmak üzere her iki ülkenin ortak sorunlarını ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada, İngiltere’nin “İsrail’in dünyadaki en yakın dostlarından biri” olduğu vurgulanarak, Cohen’in İngiltere’nin İran’ın nükleer programını durdurma kararlılığı ve İsrail ile bazı Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmalarına yaptığı katkılardan dolayı İngiliz Bakan’a teşekkür ettiği belirtildi. .

Açıklamada ifadelerine yer verilen Cohen, İsrail-İngiltere ilişkilerinin şu anda “zirvede” olduğunu belirterek, “İbrahim Anlaşması’nın imzalanmasından üç yıl sonra, dünyanın dört bir yanındaki dostlarımızla çevreyi genişletmek için çalışıyoruz. barış ve normalleşme. İngiltere ve İsrail, İran’ın nükleer programını durdurmanın önemini anlıyor.” bu konuda hemfikirim.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Cleverly’nin bölgeye yapacağı ziyarette “İsrail’in, işgal altındaki Filistin’in ve bölgenin karşılaştığı güvenlik sorunları ile iki devletli ilişkilerin önemi üzerinde durulacağı” kaydedildi. çözüm.”

Açıklamada İngiltere’nin “İran da dahil olmak üzere bölgesel güvenliğe yönelik tehditlerle mücadele etme konusundaki kararlılığı” vurgulandı.

Cleverly, İngiltere Dışişleri Bakanı olarak 11-13 Eylül tarihleri ​​arasında ilk kez İsrail’i ve işgal altındaki Filistin’i ziyaret ediyor. İngiltere Bakanı, Cohen ile görüşmesinin ardından önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ardından da Filistin Başbakanı Muhammed Ştiyye ile görüşecek.

termal-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu