Haber

Ukrayna Başbakanı ve Fransa Ekonomi Bakanı Paris’te ortak basın toplantısı düzenledi

Fransa’nın başkenti Paris’te yaklaşık 700 Fransız şirketinin katıldığı “Ukrayna’nın Güçlendirilmesi ve Yeniden İnşası” konferansının ardından Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal ve Fransa ekonomiBakan Bruno Le Maire ortak basın açıklaması yaptı.

Shmigal, ülkesinde yatırım ve gelişme potansiyeli olan birçok alan olduğunu söyledi. Paris’teki toplantılarda inşaat, altyapı, yollar, gıda, dijital gelişim ve enerji gibi birçok konuyu ele aldıklarını belirten Shmigal, hükümetinin ilgi çekici yatırımlara öncelik verdiğini ifade etti.

Ukrayna’nın inşasının Avrupa’nın inşası anlamına geldiğine dikkat çeken Shmigal, ülkesinin Avrupa Birliği’nin (AB) müstakbel bir üyesi olduğu yorumunu yaptı.

Avrupalı ​​şirketleri “Avrupa topraklarında Ukraynalılara karşı soykırım ve savaş suçları işleyen bir rejimi finanse etmemek için” Rusya’daki faaliyetlerini durdurmaya davet eden Shmigal, şirketlerin ülkelerine gelme amaçlarının kar elde etmek olduğunu ifade etti. , Ukrayna’da yatırım yapmak onlar için sosyal bir sorumluluk da taşıyor. .

-Ukrayna’daki 6 bakanlığın bilgileri AB’ye aktarılacak

Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire de Ukrayna’nın 24 Şubat’tan bu yana gayrimeşru bir saldırıya maruz kaldığını belirterek, Ukrayna halkının o tarihten itibaren direnmeye başladığına işaret etti.

Fransa ve Avrupalıların Ukrayna’ya yaptığı ekonomik ve mali yardımın değerine değinen Le Maire, Fransız şirketlerinin Ukrayna’nın yeniden inşasında büyük rol oynamasını istediğini söyledi.

Le Maire, Ukrayna’nın kış dönemi için altyapı, ray ve köprü inşaatı ve tohum teminini kapsayan makul ihtiyaçların temini için Fransa ile 3 mutabakat zaptı imzaladığını bildirdi.

Le Maire, Kiev yönetimi ile dijital alanda da bir yol haritası belirlediklerini ve bu kapsamda Ukrayna’daki 6 bakanlığın bilgilerinin AB’ye aktarılmasının öngörüldüğünü söyledi.

Fransız Bakan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Fransa’nın Ukrayna’nın kritik altyapılarını desteklemek için 100 milyon Euro taahhütte bulunduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu