Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100endeks güne 5.168.59 puanda yatay başladı.

BİST 100, dünkü işlemlerde 5.123 – 5.416 puan aralığında hareket ettikten sonra günü %3,2 düşüşle 5.170,97 puandan kapattı. Böylece endeks, geçen haftanın kapanış gününde toparlanma sinyalleri verse de dünkü satıcı yüklü süreçlerle 5.100$ bandındaki güçlenmesine döndü. BIST 100 yatay açılışın ardından ilk saatte satıcılı seyrini sürdürürken, endeksin 5.100 puanın altına inerek %1,5 gerilediği görüldü.

sektörel bazda turizm, telekomünikasyonve yapıEndeksler güne en fazla düşüşle başladı. Spor, bankalarve Bilişim Teknolojilerigüne ılımlı bir ruh hali ile başladı.

BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri arasında ( KLRHO, ( EGEN, ( TRAK, ( sasave ( VESBE güne artı ile başlayan hisselerin başında yer aldı. ( TSPOR, ( KOZAA, ( CCOLA, ( SMRTGve ( MEŞALEhisseleri ise güne satıcılı başlayan hisseler oldu.

Borsa İstanbul’da VKINGve ( UMPAS , güne taban fiyattan başladı. ( EVET , %100 sermaye artırımı gerçekleştirerek bölünmenin ardından güne 26,5 TL teorik fiyatla başladı. Borsanın yeni şirketlerinden ( ONCSMve ( SDTTRgüne tavan fiyatla başladı.

Uluslararası piyasalarda Asya endeksleri, haftaya olumlu başlamasının ardından bu sabah da karışık seyrini sürdürdü. ABD endeksleri de dün karışık bir seyir izledi. Nasdakgünü %0,63 artışla kapattı. S&P 500sabit kaldı. Dow Jones%0,34 oranında kısmi bir düşüş gördü.

Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa endeksleri hafif satışlarla hareket ediyor. ABD enflasyon rakamlarının gündemde olduğu bu hafta küresel piyasaların temkinli hareket etmeye başladığı görülüyor.

Author: Günay Caymaz

haberpolateli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu