Ekonomi

Gaz merkezi için 2024 sinyali

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, St. Petersburg Uluslararası Gaz Forumu’nda yaptığı konuşmada gaz merkezi kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bayraktar, Türkiye’nin Gazprom ve diğer ortaklarla elektronik gaz ticaret platformu oluşturulması konusunda görüşmelerde bulunduğunu duyurdu.

Bu sürecin fazla zaman almayacağını, söz konusu sistemin oluşturulmasının bir yılı alabileceğini belirten Bayraktar, “İstanbul Finans Merkezi’nin bu çalışmaya katılmasına fırsat yaratmak ve enerji ticareti konusunda yetkinlikleri geliştirmek istiyoruz” dedi. yer altı kaynaklarına ilişkin işlemlerin yanı sıra. “Bu yönde ortaklarımızla yoğun etkileşime girersek bu girişimi 2024 yılında tamamlayabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Bayraktar, ekim ortasında düzenlenen Rusya Enerji Haftası’nda yaptığı konuşmada, “Gazprom ile yaptığımız görüşmelerde yakın gelecekte bu konuda karşılıklı olarak bir yol haritası üzerinde mutabakata varmaya ve daha sonra hayata geçirmek için çalışmaları birlikte yürütmeye karar verdik.” Önümüzdeki dönemde doğalgaz merkezini de devreye alacağız.”

haber-defne.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu